:ISTORIJAT:      :DISCIPLINE:

 

DISCIPLINE TEKVONDOA

1.FORME
(korejski: “pumse”)

         Najprostije govoreći, forme su zadate vežbe koje predstavljaju jednu vrstu borbe protiv zamišljenog protivnika. Drugim rečima to je ono što se u karateu naziva “kata”.

      U poređenju sa sličnim vežbama iz drugih borilačkih sistema (karatea, kung fua i sl.), tekvondo forme se odlikuju nizom osobenosti – visokim stavovima, mekim, a ipak eksplozivnim pokretima, zastupljenošću raznih udaraca nogom (pa i u skoku) i dr.

      Vežbanje formi doprinosi poboljšanju ravnoteže, tehnike, koncentracije, samopouzdanja. One su obavezan deo programa za svaki tekvondo stepen (pojas). Ukupno ima 17 formi od kojih je 8 učeničkih i 9 majstorskih (za crne pojaseve).

      Forme predstavljaju i jednu od dve takmičarske discipline tekvondoa. Naš klub je 4 puta bio ekipni prvak države u formama i isto toliko puta ekipni prvak Srbije, a osvojen je i veliki broj pojedinačnih titula prvaka države. Jedan od dva glavna trenera Kluba (Boris Krivokapić) je dugi niz godina bio savezni selektor reprezentacije Jugoslavije u formama.

Forme- pioniri Kluba

2.SPORTSKA BORBA
(korejski: “kjorugi”)
Sportska borba je druga, čak po značaju važnija takmičarska disciplina tekvondoa.

      Reč je o borbi sa punim kontaktom, koja traje 3 puta po 3 minuta. Dozvoljeni su udarci šakom i nogom u telo (donose 1 poen) i nogom u glavu (2 poena).

      I pored toga što se udara punom snagom, povrede su veoma retke – ređe nego npr. u košarci, odbojci i sl. Ovo zato što se koristi zaštitna oprema (kaciga za glavu, oklop za telo, štitnici za podlaktice i potkolenice, suspenzori za genitalije). Na taj način, iako je tekvondo borba vrlo dinamična, ona je u osnovi maksimalno bezbedna. Podrazumeva se, međutim, da je borac psihofizički pripremljen za meč.

      Uz japanski džudo, tekvondo borbe su jedina istočnjačka borilačka disciplina (sport) u programu Olimpijskih igara.

      Uz dve ekipne titule prvaka države u borbama, takmičari našeg Kluba su u pojedinačnoj konkurenciji do sada osvojili i 2 “zlata” i 1 “bronzu” na prvenstvima Balkana, a uz veliki broj pojedinačnih titula prvaka države. Klub je do sada imao 5 seniorskih reprezentativaca u borbama.

Sportska borba – pioniri Kluba

3.SAMOODBRANA
(korejski: “hosinsul”)
      Iako je Tekvondo olimpijski sport, kao obavezni sastavni deo vežba se i samoodbrane (od udaraca, hvatova i sl.). To je ujedno i obavezni deo svih polaganja za pojaseve. Uz samoodbranu koju vežbaju oni koji se bave tekvondoom, u našem klubu postoji i posebna sekcija koja se isključivo bavi veštinom samoodbrane koja se zove hapkikwan (škola hapkidoa). Tu se vežbaju najrazličitiji udarci rukama, nogama, bacanja, poluge, gušenja, odbrane od takvih napad, odbrana od oružja (nož, palica, mač, pištolj i sl.), kao i upotreba oružja.
Pionirka Kluba pokazuje završnu fazu odbrane od noža

4.TEST SNAGE
(korejski: “kjokpa”)
      Test snage sastoji se u razbijanju dasaka i drugih predmeta. Time se proverava ne samo snaga udarca, već i njegova brzina i preciznost.

      Prve daske se lome već kod polaganja za 5. kup (nakon otprilike 9 meseci vežbanja). Devojke lome daske debljine 2 cm, a muškarci 2,5 cm. Zavisno od tehnike kojom se izvodi lomljenje (to zavisi od pojasa za koji se polaže) lome se jedna ili dve (spojene) daske.

Mlađi od 16 godina ne lome daske.

Razbijanje daske kružnim udarcem nogom unazad u skoku iz okreta